HDD vagy SSD?

Az örök kérdés! 🙂

Először is tisztáznunk kell, hogy miről is van szó: a számítógép merevlemezén (HDD – Hard Disk Drive – Kemény Lemez Meghajtó, innen ered a merevlemez megnevezés) tárolódnak az adataink. Ennek a sebessége nagyban befolyásolja a gép működési gyorsaságát, hiszen innen töltődnek be az adatok. Ha megnyitunk egy videofájlt vagy egy dokumentumot, az is innen fog “elindulni”/betöltődni, de ha böngészünk az interneten, azok az adatok is ide töltődnek le. Ezt a merevlemezt még az ’50 – ’60-as években találták fel. Ennek a működése egy picit a bakelit lemezjátszóhoz hasonlóan működik. Ebben is van(nak) tényleges lemezek, csak itt fémből, és a felületére egy író/olvasó fej viszi fel az adatokat, mágnesezéssel. Érdekesség, hogy az előbb említett fej nem ér hozzá a lemez felületéhez, hanem afelett lebeg a lemez forgása közben kialakuló 0,2 nanométeres légpárnán.

A számítógépek és azok alkatrészeinek gyorsulását nem tudta követni a merevlemezek gyorsasága/adatátviteli sebessége, így az egyre inkább visszafogta az egész rendszer működését. Ez a sebesség a HDD estében 80-160 MB/sec (Megabyte). Ezzel szemben az SSD-ben (Solid State Drive – Szilárdtest Meghajtó) nincsenek mozgó alkatrészek azaz lemez(ek) és író/olvasó fej, hanem félvezető anyagból azaz szilíciumból épülnek fel, mint egy memóriamodul. Ennek a sebessége 500 – 7400 MB/sec! Tehát 6 – 46x(!) gyorsabb és ezek nem csak számok, a valóságban is ez tapasztalható!

Mára már leginkább csak egy hátránya van az SSD-nek, az ára. Bár a kisebb tárkapacitásúaknál már ez sem igaz, inkább a nagyobb, 4 TB (Terrabyte) -osaknál igaz az állítás, ahol az SSD meghajtóhoz ~74.000 forintért juthatunk hozzá, ezzel szemben a HDD ~38.000 Ft.

Felülnézet, balról jobbra: SSD 2,5″, HDD 2,5″, HDD 3,5″

Alulnézet balról jobbra: SSD 2,5″, HDD 2,5″, HDD 3,5″

* * *

HDD (Hard Disk Drive – Kemény Lemez Meghajtó): ezen az eszközön tárolódnak az adataink és a számítógépet működtető operációs rendszer/rendszer szoftver is.

MB/sec (1 másodperc alatt átáramló adat mennyisége): Megabyte

SSD (Solid State Drive – Szilárdtest Meghajtó): merevlemezt leváltó eszköz, aminek ugyanaz a funkciója, csak sokkal gyorsabb

félvezető anyag: áramot tud vezetni és szigetelni is. Ilyen anyagot használnak a processzorok gyártásánál vagy az SSD meghajtók adattárolásra szolgáló chipjeinél is.

szilícium: félvezető anyag, földünk második leggyakoribb eleme