Az erőszakos Windows update

Sokszor tapasztalom én is ezt a hasznos, de sokak által rettegett és ténylegesen erőszakos Windows frissítést. Mint azt már sokan tudják, ezek a frissítések tartalmazzák a Windows Operációs Rendszer kiadása után feltárt hibáinak, biztonsági réseinek javítását, de van hogy plusz funkciókat kapunk egy-egy frissítés után. Ezeket a Microsoft programozó csapata készíti, felhasználói visszajelzések és saját “debuging”-olásuk alapján.

Sok-sok évvel ezelőtt én nem tapasztaltam a manapság elterjedt hibákat egy-egy frissítés után, mint hogy a rendszer lassabb lesz vagy éppen némelyik szoftver el sem indul. De legrosszabb esetben maga a Windows sem indul el a művelet után, ami szép szóval mondva kellemetlen.

Hogy miért történnek ezek a negatív következmények, abba nem mennék bele, mert lehet ezt pozitívan és negatívan is értékelni, viszont az már sokkal lényegesebb, hogy hogyan előzhetjük meg ezt a problémát. Erre több módszer létezik. Van kifejezetten erre a célra kifejelsztett program, vagy egyszerűen megtehetjük azt is, hogy úgy állítjuk be a Windowsban a frissítések telepítését, hogy azok ne azonnal a megjelenéskor telepítődjenek a gépünkre, hanem pár napos vagy pár hetes eltolással. Így elkerülhetjük, hogy a frissen kiadott, még nem teljesen tesztelt frissítéseket megkapja számítógépünk, mivel sajnos ezek is tartalmazhatnak hibákat. Így számítógépünk már csak a javított frissítéseket fogja megkapni, ami már biztos nem okoz gondot. (Érdekes egy szituáció ez, hiszen a javítást javítják. 🙂 )

Azon túl, hogy tényleges biztonsági réseket javítanak ki ezek a frissítések, ami által nagyobb biztonságban tudhatjuk az adatainkat/rendszerünket, szoftvereink és hardver eszközeink drive-ereit is folyamatosan frissen tartják (ha éppen a Windows ezt nem tette volna meg). Sok esetben gyorsabb, stabilabb, kompatibilisebb is lehet ezek által egy adott eszközünk vagy szoftverünk.

* * *

Operációs Rendszer: a számítógép működését biztosító szoftver/rendszerszoftver

debuging: program észítés során egy folyamat, amikor tesztelik a szoftvert, ezzel feltárják az esetleges hibákat és javítják azokat. Angolból fordítva: “bogarakat” keresnek, majd “bogártalanítják” a szoftvert.

driver: a hardver eszközök (hangkártya, videokártya, alaplap stb.) működését biztosító szoftverek