Furcsa mód nekem mindig egy érdekes, sok évvel ezelőtti munkám jut eszembe, ahol egy informatikus barátom kért meg, hogy segítsek neki. Egy belvárosi régi építésű házban található irodának a hálózatát kellett kiépíteni. Akkoriban még nem voltak olyan speciális routerek meg jelerősítők, mint manapság, így a vastag válaszfalak akadályozták a vezeték nélküli wifi-s hálózat kiépítését, ezért a kollégának a vezetékesre esett a választása. Ez idáig rendben is volt, csakhogy ő arra gondolt, hogy a falon kívül kábelcsatornában fogja vinni a kábeleket. Én jeleztem neki, hogy azért ha ezeket a régi falakat akarjuk megfurkálni a kábelcsatorna rögzítéséhez, akkor lehet elfogunk találni egy-két villany vezetéket, de ő maradt az elképzelésénél (annak ellenére, hogy van már olyan kábelcsatorna, amin előre fel van applikálva egy erős kétoldali ragasztó, így nincs szükség semmilyen fúrásra a rögzítéséhez), így nekivágtunk. Egy egész napunk ráment csak a kábelcsatornák rögzítésére és sajnos legalább 4 helyen sikerült megtalálnunk a villanyvezetéket falban, ami miatt később egy villanyszerelőre is szükség volt, hogy kicserélje a sérült vezetékeket, de a munka végül teljes sikerrel járt. Az irodában sikerült mindenhová erős internetet és belső hálózatot kiépíteni, ahol a munkatársak biztonságosan tudták használni a mindenhol stabil és gyors belső hálózataikat és az internetet egyaránt.

Legtöbb esetben, ahogy a fenti munkánál is látszik, vezeték nélküli vagy vezetékes hálózatra van szükség vagy éppen keverve a kettő megoldást, hogy belső hálózatot vagy internetet építsünk ki. A kettő nem ugyanaz, bár sokan ezt összekeverik, érthető módon. A belső hálózat működéséhez nincs szükség internetre, mondhatni az internet az egy ehhez tartozó plusz szolgáltatás. A hálózat létrehozása mindig egyéni megoldásokkal jár, ahol a lehetőségek és az igények a mérvadóak, de router és a számítógépekben levő hálózati kártya (ami szintén lehet vezetékes és vezetékmentes), szinte minden esetben szükséges.

Én ezekben is a segítségre tudok lenni. Mindenféle hálózati eszközök beállításában, beüzemelésében, hiba feltárásában vagy adott esetben azok gyorsításában is.

Halozati kabel kisemberek

* * *

router: funkciója hasonló mint egy áram elosztónak, csak itt az internetet és a számítógépek közötti kommunikációt biztosítja.

jelerősítő: olyan helyeken szoktuk használni, ahol “elfogy” a hálózat “ereje/térereje”. Ennek segítségével a gyenge jelre rákapcsolódva azt felerősíti, így olyan helyen is tudunk gyorsabb internetet és hálózatot elérni, ahol enélkül a routerből jövő jel már gyengécske lenne.

Wi-Fi (Wireless Fidelity): olyan eszközöket jelöl, amelyek képesek a mikrohullámú vezeték nélküli adatátvitelre.