joomla

Főiskolán és a programozói suliban bár nagyon sokat tanultunk és volt gyakorlat meg elmélet is, de hihetetlen módon honlap fejlesztést soha. Bár még sok mást sem, amit a mai napig használok munkám során; azért valljuk meg, az iskolának egy célja van: valamennyi tudást átadni a diáknak, hogy el tudjon indulni. Viszont utána már rajtunk múlik, hogy merre megyünk, és ahogy én megtapasztaltam, legtöbbször arra, amerre az igény tartja vagy az ügyfél mondja. 🙂

Így volt ez akkor is, mikor egy magániskola rendszergazdai feladatát láttam el. Volt egy honlapjuk Joomla rendszerben fejlesztve, és az akkori informatikusukkal nem voltak megelégedve; bár én erről egy szót nem tudtam, csak elkezdtem náluk a számítógépeik rendbeszedését. Nem tudtam semmilyen honlapozásról, de aztán jött az igény, hogy nézzek már rá, mármint csináljak már egyet Joomla rendszerben, mert az iskolai titkárnő azt ismeri. Hát ez nagyon jó, mert én meg azt sem, maximum a FrontPage-ben szerkesztgettem valami kis honlapnak nem mondható izét. 😀

Így hát “szükség törvényt bont” alapon gyorsan ránéztem, miről is szól ez a rendszer. Kezembe vettem egy jó vastag leírást és elkezdtem megcsinálni a Joomlás (akkor még 1.x verziójú) rendszerüket, de pár oldal után félredobtam a könyvet, mert inkább csak elmélet volt, útmutatás, mint az iskolában, hogy nagyjából miről is van szó. Így szinte gyakorlati próbálgatással kellett megértenem a működését, amit sokszor programozásban is használtam, ha valamit nem értettem. Sokszor egyébként ez vezet megoldásra és így értjük meg valaminek a működését. 1 hét alatt kész is lett a honlapjuk és folyamatos fejlesztéssel egy nagyon szép, hatalmas egyéni tartalommal rendelkező rendszerré állt össze. Mindenki boldog volt és én is, hogy egy teljesen új feladattal birkóztam meg és még az ügyfél is teljesen elégedett.

Ezek után nemcsak Joomla, hanem WordPress rendszerre is lett igény egy másik ügyfeleknél, így mára már ilyen fejlesztői környezetben is tudok honlapokat csinálni vagy szükség esetén módosítani, átköltöztetni. Ami mindegyik honlaphoz elengedhetetlen, az a domain név, tárhely, adatbázis, megfelelő php verzióval, természetesen ezekben is a segítségre tudok lenni, sőt!

Nemrég egy nagyon nemes feladatban volt részem: az egyik ügyfelem 5 honlapját (Volt itt minden! Joomla, WordPress és egyedi fejlesztésű is.) és email címeit kellett “jóárasítani”, mivel ezekre havonta ~85-100ezer forintot fizetett egy szolgáltatónak, akik egyben létrehozták a honlapjait és a levelezési rendszerét. Ez az összeg indokolatlan és az ügyfél is igencsak sérelmezte, ezért kérte a segítségemet. Sok munkával és utánajárással végül sikerült átvinni őt másik szolgáltatóhoz és mára a korábbi havidíja átalakult éves díjjá. Ismét mindenki boldog volt, mert nekem is egy jó kihívásnak bizonyult olyan honlapok költöztetése, amik közül az egyik 7 évvel ezelőtt készült el, a másik meg a napjainkban, így volt macera velük bőven, de a végeredmény a szépen működő honlapok/levelezések, a kedvezőbb ár és egy elégedett, mosolygós ügyfél.

* * *

FrontPage: Microsoft programja, Hivatalosan 1995-2003-ig létezett, bár ma is lehet használni és honlapot létrehozni vele, de azok már nagyon nem korszerűek és megjelenésre is elavultak már.

domain név: honlap címe

tárhely: itt tárolódnak a honlap részei, mint pl. képek, dokumentumok

adatbázis: weblap tartalmi része, mint a szövegezése vagy a cikkeknél található kommentek is itt tárolódnak. Fizikailag általában egyetlen fájl.

php verzió: honlap futtatásához szükséges szolgáltatás, ami a tárhelyhez kapcsolódik és attól a szolgáltatótól függ, hogy melyik típust lehet beállítani, amelyiknél előfizetjük a honlapot. Ha ebből nem megfelelőt kapunk, akkor az egész honlapot nem fogjuk látni, mert nem fog működni.