Nemrég kérdezte tőlem egy ismerősöm, hogy az “Az Informatikán beül mivel foglalkozol?”

Számomra ez a legnehezebb kérdés, mert ez egy nagyon tág fogalom és hatalmas szakmai terület. Ha csak a weblapfejlesztést veszem, ahol mára már az SQL adatbázis használata szinte elengedhetetlen, és bár használjuk, meg tudjuk, hogy mire való (adatok tárolására meghatározott módon), mégse megyünk bele jobban, még ha főiskolán tanultam is SQL lekérdezések elkészítését, akkor is ez egy hatalmas terület, vannak erre szakosodott szakmabeliek, akik például egy nagyobb cég életében ezzel foglalkoznak, kezelik, karbantartják, hibát javítanak rajta, azaz biztosítják a zavartalan működését.

Nekem leginkább ilyenkor egy dolog jut eszembe reflexből: “Mindennel”. 🙂 Nem tudok egy-egy területet kiemelni. Lehet szó egy PC vagy laptop hardveres/szoftveres meghibásodásáról, aminek diagnosztizálni kell a forrását vagy a rendszer optimalizálásáról, fejlesztéséről, mind hardver mind szoftveresen, hogy gyorsabb legyen, de lehet bármelyik szoftverének újra telepítése (Windows vagy bármi más program) vagy egy vírusirtás. Esetleg letörölt, elveszett adatok visszanyerése, megelőző módon azok folyamatos biztonsági mentése a “szimpla” tisztításig, ahol szétszedem, portalanítom, ha kell újrapasztázom (GPU, CPU) az alkatrészeket vagy jobb hűtési módot találok ki, ha éppen erre van szükség a rendszer jobb működése érdekében.

Ha rendszergyorsításról beszélek, akkor az lehet a mára már elavult merevlemez cseréje korszerűbb SSD meghajtóra vagy szoftveresen a rendszer olyan felesleges szoftvereinek törlése, amik hátráltatják a rendszer működését vagy éppen lassítják azt, természetesen ha elengedhetetlen egy bizonyos szoftver megléte, akkor megpróbáljuk azt lecserélni egy optimálisabbra, de sok lehetőség van a Windows “idomítására”/optimalizálására is, hogy az megfelelőbben működjön, mármint úgy, ahogy mi szeretnénk és ne egyfajta önálló életet élő, napjainkat megkeserítő “társ” legyen.

Teljesen szinte lehetetlen leírni mindent, mivel sok esetben egyedi megoldások születnek és a mai napig számomra is vannak meglepetések, de nagyjából a fenti esetek szoktak a klasszikus értelemben vett számítógép szerelésnél előfordulni, amiben tudok segíteni.

Nem mai darabok:

* * *

SQL adatbázis: egy program olyan része, amiben a tartalmi elemek vannak, mint például személyek neve, lakcíme, TAJ kártya száma stb. Ez egyetlen fájl.

SQL lekérdezés: az előbb említett adatbázisból konkrét feltételekkel lehet kinyerni adatokat. Mint pl. Marika keresztnevű emberek TAJ kártya számát jelenítse meg, akik 1975 – 1983 között születtek. Ezeket a kinyert/megjelenített adatokat hívjuk lekérdezésnek.

SSD meghajtó (Solid State Drive – Szilárdtest Meghajtó): egy olyan kis memóriája a számítógépnek, amin tárolódnak az adataink. Képek, videók, programok a Windows. Bővebben erről itt olvashat: https://azinformatikus.hu/2023/09/23/hdd-vagy-ssd/

CPU (Central Processing Unit – Központi Feldolgozó Egység): egy kis chip, ami irányítja a számítógép egész működését. Sokszor úgy mondják, hogy ez a számítógép “agya”.

GPU (Graphical Processing Unit – Grafikai Feldolgozó Egység): a számítógép grafikai számításait végzi, illetve a képernyőn/monitoron jeleníti meg képet, videót, grafikát, számítógépes játékot. Ez lehet egy kis chip is, de egy egész nagy kártya is a számítógépben.